Ovoga se tjedna od 10. do 16. svibnja obilježava TJEDAN MENTALNOG ZDRAVLJA s ciljem podizanja osviještenosti o važnosti mentalnog zdravlja u svakodnevnom životu svakog pojedinca.
Mental Health Foundation poziva na povezivanje s prirodom u očuvanju mentalnog zdravlja.

Projekt Živjeti zdravo Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo ove će godine tijekom obilježavanja Europskog tjedna mentalnog zdravlja potaknuti na osvještavanje važnosti tjelesne aktivnosti u očuvanju i unaprjeđivanju ne samo tjelesnog nego i mentalnog zdravlja.
Zato vas pozivamo da sjednete u naš domski vrt, uživate u mladim voćkama koje tek započinju svoj put, u šarenilu proljetnog cvijeća, cvrkutu ptica i zujanju vrijednih pčelica…
…i krenete u jednu od predloženih pješačkih ruta u Zagrebu.
PARK MAKSIMIR

Mnogi Zagrepčani, iako često u Maksimiru, nisu stigli dalje od Vidikovca.
Preporučamo šetnju kroz Maksimirsku šumu do Četvrtog i Petog jezera ili još dalje do Doline smreka uz pjev ptica kojih u Maksimiru ima više od stotinu vrsta i upoznavanje kulturne i prirodne baštine parka. Zaustavite se i okušajte u Paviljonu jeka, prođite kroz Ribarsku kolibu, saznajte što se dogodilo Dolini smreka i gdje je nestao Sv. Juraj…
12ica

Što imaju zajedničko Miroslav Krleža, Ivan Gundulić i broj 12?
Dubravku odnosno Dubravkin put. Planinarska staza broj 12 počinje u samom centru grada, na Dubravkinom putu i preko Cmroka, Kraljevečke šume i Gornjeg Prekrižja vodi do Šestina. Staza je duga oko 5 km i zahtjeva sat i pol vašeg vremena. Oni najhrabriji put mogu nastaviti zloglasnom stazom broj 13 do Crne kraljice u Medvedgradu.
Ako vam je pak dosta pješačenja, sjednite na autobus 102 i pustite ga da vas odveze na Britanac.
P. S. Možda vam je ostalo nejasno zašto Krleža na početku.
Zato što se na Dubravkinom putu nalazi spomenik Miroslavu Krleži, a malo iznad Dubravkinog je njegov nekadašnji dom u Ulici Krležin Gvozd.
STAZAMA POVIJESTI

Jeste li kada prošetali od Trga do Gupčeve Zvijezde preko Gornjeg grada?
Nova pješačka ruta koju danas predlažemo je šetnja Radićevom ulicom preko Ilirskog trga, jednog on najmanjih trgova u Zagrebu, zatim Jurjevskom i Mlinarskom sve do Zvijezde.
Za ovu šetnju koja odiše poviješću Zagreba treba vam manje od 30 minuta, a na njoj možete vidjeti Popov toranj, jedan od ulaza u nekadašnji Gradec, zatim Ilirski trg, jedna od rijetkih tromeđa u gradu na kojoj se nikako ne smijete okrenuti i pogledati iza sebe ako ne želite susresti… hm… Samo se nemojte okretati. Zatim tu je kuća u kojoj je živjela Ivana Brlić Mažuranić do svoje udaje, kuća u kojoj je živio Antun Gustav Matoš, bista Vatroslava Lisinskog, a ako imate vremena možete produljiti do Jurjevskog groblja koje je prije Mirogoja bilo najveće zagrebačko groblje na kojem je bio pokopan i Stjepan Radić. Bio jer više nije tamo, to sigurno znate.
Bilo kako bilo, čeka vas zanimljivo putovanje, a upućeni kažu da je upravo ovuda išla prva turistička tura u Zagrebu.
LENUZZIJEVA POTKOVA

Nema tko nije prošetao Zrinjevcem, čekao vlak ili tramvaj na klupici na Tomislavcu, posjetio neki sajam na Štrosu (onom donjem ;-)), pio kavu na Mažurancu i uživao u zvukovima proba ansambla LADO ili barem prošao pored Botaničkog vrta… Ali jeste li znali da ti trgovi i perivoji čine urbanističku cjelinu kreiranu krajem 19. stoljeća koja iz zraka izgleda kao potkova, a poznata je po nazivu Zelena potkova odnosno Lenuzzijeva potkova.
Ako nikada niste obišli cijelu potkovu, vrijeme je da to učinite.
Krenite od zgrade Sveučilišta i Kazališnog trga, preko Mažuranca i Marulićevog trga do Botaničkog vrta. Obzirom da još uvijek nije otvoren, nakon zimskog mirovanja, prošetajte uz vrt Mihanovićevom ulicom i kroz ogradu gledajte kako se proljeće budi. Zatim preko Starčevićevog trga dođite do Tomislavca, nastavite Strossmajerovim trgom gdje vas na kraju čeka Zrinjevac.
SAVSKI NASIP

Sava je rijeka s najduljim vodotokom u Hrvatskoj, proteže se duž cijelog Zagreba, dijeli ga na stari i novi i većim dijelom ima uređenu šetnicu s javnom rasvjetom i klupicama svakih 25 metara.
Šetnja uz Savu pružit će vam, osim uživanja u pogledu na ovu rijeku koja mnogima život znači, i pogled na zagrebačke mostove, osobito Hendrixov most, zatim Aleju skulptura, a između Mosta slobode i Mosta mladosti nalazi se rekreacijska zona sastavljena od tri bicikla spojena s rasvjetom koja se pali kako se okreću (nadamo se da je još uvijek tamo:-)).
ZAGREBAČKA JEZERA

Osim spomenutih maksimirskih, sva se zagrebačka jezera nalaze uz Savu. Prvo što ćete pomisliti su Bundek ili Jarun, ali tu su još i manje poznata, ali jednako lijepa i vrijedna jezera Rakitje i Savica.
Vjerojatno čak ni začuđujuće mnogo Zagrepčana ne zna da na jugoistočnoj periferiji grada postoji mjesto sa službenim statusom značajnog krajobraza i ornitološkog rezervata. Možda i bolje, jer prirodna ljepota jezera Savice i treba ostati očuvana, bez mnogo ljudske intervencije. Riječ je o sustavu od dvanaest jezeraca, nekadašnjih rukavaca rijeke Save, okruženih bujnom vegetacijom i puteljcima. Tu se uglavnom može naići na ribiče, koji su i najzaslužniji za uređenje i zaštitu ovog neočekivanog komada divljine sjeverno od Save, između Mosta mladosti i Domovinskog mosta. Jezera su danas pravi mali životinjski rezervat, a posebnu zaštitu uživaju ptice. Zbog toga je postavljena i ornitološka postaja, u kojoj se redovito održavaju radionice o promatranju i proučavanju ptica. Za razliku od ostalih zagrebačkih jezera, jezera Savice mirno su i tiho mjesto, na kojem nema nikakvih komercijalnih sadržaja, čak ni betonske staze. Time možda neće privući širu publiku, ali ostaju neprocjenjivo blago za istinske ljubitelje prirode.
Kako god bilo, i kojem god dijelu Zagreba bili, ovaj vikend napravite krug oko jednog od ovih jezera.
Izvor: https://www.aroundzagreb.hr/